Idea konkursu

Konkurs na graficzne przedstawienie koncepcji filozoficznej: 
Czy rzeczywistość posiada strukturę?

Zapraszamy wszystkich uczniów liceum, studentów i doktorantów do udziału w konkursie na graficzne przedstawienie koncepcji filozoficznej, organizowanego przez Koło Naukowe Studentów Filozofii UJ. Pytanie przewodnie tegorocznej edycji brzmi: Czy rzeczywistość posiada strukturę? Zadanie konkursowe polega na wyborze pewnej koncepcji filozoficznej (może to być cały system, a może to być jakaś pojedyncza idea bądź argument) udzielającej odpowiedzi na to pytanie i przedstawieniu jej w formie graficznej. Należy przy tym podkreślić, że jest to konkurs przede wszystkim filozoficzny, niewymagający zaawansowanych umiejętności artystycznych – oczekujemy raczej prostych środków graficznych, które w przekonujący sposób wyrażą myśli, jakie zwykle staramy się zawrzeć w formie językowej. Wysoki poziom naukowy konkursu jest zapewniony dzięki temu, że oceniający nadesłane prace są pracownikami akademickimi zajmującymi się filozofią i posiadającymi stopień co najmniej doktora. 

Na tytułowe pytanie Czy rzeczywistość posiada strukturę? można odpowiedzieć pozytywnie bądź negatywnie. W obu przypadkach pojawiają się dalsze pytania. Jeśli rzeczywistość jest ustrukturyzowana, to w jakich kategoriach należy tę strukturę ująć? Czy ma ona różne poziomy? Czy jest relatywnie prosta, czy też odznacza się nieskończonym bogactwem i złożonością? Czy da się osiągnąć jej pełne poznanie bądź chociaż zbliżyć się do niego? Jeżeli wybierzemy odpowiedź przeczącą, to powstaje pytanie: skąd bierze się wrażenie porządku w świecie? Czy rzutujemy nasze kategorie na to, co samo w sobie jest amorficzne? A może samo postawione pytanie jest z jakichś zasadniczych względów wadliwe? Każda z tych dróg ma swoich przedstawicieli w historii filozofii. Zadaniem uczestników konkursu jest wybór jednej z tych opcji i graficzne zilustrowanie jej konkretyzacji w dorobku któregoś z filozofów. Przedstawienie graficzne jest tu rozumiane szeroko – może to być po prostu grupa słów ułożonych inaczej niż w formę ciągłego tekstu, schemat ukazujący relacje między pojęciami, obraz zawierający symbole lub postaci... Są to oczywiście tylko przykłady, uczestnicy mają tu pełną dowolność.

Konkurs ma kilka celów. Pierwszy z nich to rozwijanie zainteresowań filozoficznych wśród uczniów liceum, studentów i doktorantów. Próba graficznego przedstawienia koncepcji filozoficznych, znanych głównie z ich językowych ujęć, to doskonała okazja do nowego i pogłębionego spojrzenia na nie. Drugi cel to stworzenie płaszczyzny do dyskusji dla przedstawicieli różnych nurtów i tradycji filozoficznych. Temat przewodni konkursu wybrano tak, aby wątki z nim związane można było znaleźć u większości filozofów tworzących zarówno w przeszłości, jak i współcześnie. Trzeci cel to współpraca filozofów z różnych części kraju, co wyraża się w ogólnopolskim zasięgu konkursu. Po czwarte wreszcie, mamy na uwadze popularyzację filozofii wśród osób, które na co dzień się nią nie zajmują. W związku z tym zapraszamy do udziału także osoby studiujące kierunki inne niż filozofia. Planujemy również wystawę najlepszych prac, która będzie dostępna szerszemu gronu odbiorców. 

Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny na stronie: http://konkurs-filozoficzny.blogspot.com/. Termin nadsyłania prac mija 17.07.2016 r. Dla laureatów I, II i III miejsca (w trzech kategoriach: uczniowie liceum, studenci, doktoranci) przewidziane są nagrody.

Dalsze informacje: organizatorpatronat, regulamin, formularz dla uczestnikówterminy, nagrody.
Strona na facebooku: https://www.facebook.com/konkurs.filozofia/

Terminy

Zgłoszenia przyjmujmy do 17.07.2016 r.
Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej 1.09.2016 r.
Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się w drugiej połowie września.

Formularz dla uczestników


Formularz znajduje się pod poniższym linkiem:
https://drive.google.com/file/d/0B4QnH7hb8_oCRXB3NmZuYldOa2c/view?usp=sharing

Należy go pobrać, wypełnić i wysłać razem z pracą na adres e-mailowy: konkurs.filozoficzny@gmail.com.

Regulamin konkursu

Regulamin konkursu na graficzne przedstawienie koncepcji filozoficznej: 
Czy rzeczywistość posiada strukturę?


I. Organizator konkursu
1. Organizatorem konkursu jest Koło Naukowe Studentów Filozofii UJ. 

II. Uczestnicy konkursu
1. W konkursie mogą brać udział uczniowie polskich liceów, a także studenci i doktoranci wszystkich kierunków, studiujący na polskich uczelniach. (Liczy się status w roku akademickim 2015/2016, nawet jeśli w chwili zgłoszenia dana osoba już jest absolwentem.)
2. Prace nadesłane przez licealistów konkurują tylko z pracami nadesłanymi przez innych licealistów i analogicznie w przypadku studentów oraz doktorantów (są to więc trzy odrębne kategorie zgłoszeń).

III. Cele konkursu
Konkurs ma następujące cele: 
  • rozwijanie zainteresowań filozoficznych wśród uczniów liceum, studentów i doktorantów; 
  • stworzenie płaszczyzny do dyskusji dla przedstawicieli różnych nurtów i tradycji filozoficznych; 
  • współpraca filozofów z różnych części kraju, co wyraża się w ogólnopolskim zasięgu konkursu; 
  • popularyzacja filozofii wśród osób, które na co dzień się nią nie zajmują (czemu ma służyć m.in. planowana wystawa prac pokonkursowych). 
IV. Przedmiot konkursu
1. Aby wziąć udział w konkursie, należy wykonać graficzne przedstawienie systemu, koncepcji, idei lub argumentu pochodzącego od jakiegoś filozofa (dalej w skrócie będzie mowa o „koncepcji filozoficznej”). Owa koncepcja musi dawać odpowiedź na pytanie przewodnie tegorocznej edycji konkursu: Czy rzeczywistość posiada strukturę? 
2. Praca powinna się składać z 3 części: 
  • graficznego przedstawienia koncepcji filozoficznej, 
  • opisu tego przedstawienia, wyjaśniającego bądź uzupełniającego wyrażone w nim treści, 
  • krótkiej bibliografii, zawierającej pozycje (książki lub artykuły z czasopism filozoficznych), w których sformułowana jest przedstawiona koncepcja filozoficzna (dopuszczalne są zarówno prace źródłowe, jak i opracowania). 
3. Pierwsze dwie części są obowiązkowe. Bibliografia nie jest wymagana, ale zalecana; jej obecność lub brak nie wpływa na ilość przyznanych punktów, ale podnosi wartość naukową pracy.
4. Przedstawienie graficzne może zawierać elementy tekstowe, elementy rysunkowe (kształty, barwy i dowolne ich układy) bądź elementy obu typów. Może również zawierać fotografie, do których autor pracy posiada prawa autorskie.
5. Graficzna część pracy może być wykonana ręcznie lub komputerowo.
W przypadku przedstawienia wykonanego ręcznie można zastosować dowolne techniki pod warunkiem, że nie uniemożliwią one wykonania skanu pracy. W zgłoszeniu należy wówczas wysłać skan, ale zachować oryginał.
Przedstawienie wykonane komputerowo powinno mieć wysoką rozdzielczość (preferowane co najmniej 1024x800 pikseli).
6. Graficzna część pracy może mieć dowolne wymiary (preferowane pomiędzy A4 a A3) i musi zostać przesłana w formacie jpg lub png.
7. Opisowa część pracy musi zawierać informację na temat tego, od jakiego filozofa bądź grupy filozofów pochodzi przedstawiona koncepcja.
8. Opisowa część pracy może mieć maksymalnie 700 słów i musi być przesłana w formacie doc, docx, odt, rtf lub txt.
9. Pracę należy wysłać na adres e-mailowy: konkurs.filozoficzny@gmail.com. W zgłoszeniu oprócz samej pracy powinien się znaleźć wypełniony kwestionariusz z danymi osobowymi. Jest on dostępny na stronie http://konkurs-filozoficzny.blogspot.com/ w zakładce "Formularz dla uczestników".
10 Każdy uczestnik może zgłosić co najwyżej trzy prace, ale co najwyżej jedna z nich zostanie nagrodzona.

V. Ocena prac 
1. Prace będą oceniane przez pracowników naukowych polskich uczelni zajmujących się filozofią, ze stopniem co najmniej doktora. 
2. Każdy oceniający otrzyma wszystkie prace w formie elektronicznej, zakodowane za pomocą numerów. Organizatorzy nie podadzą oceniającym informacji o tożsamości autorów prac aż do chwili rozstrzygnięcia konkursu.
3. Przy ocenie zgłoszonych prac będą brane pod uwagę następujące kryteria:
  • powiązanie części graficznej z opisem,
  • czytelność i przejrzystość pracy, umożliwiająca przynajmniej częściowe zrozumienie na jej podstawie przedstawionej koncepcji filozoficznej przez kogoś, kto jej wcześniej nie znał,
  • pomysłowość i oryginalność ujęcia przedstawionej koncepcji filozoficznej, w szczególności trafny dobór środków graficznych. 
4. Aby praca mogła otrzymać niezerową liczbę punktów, musi być ona zgodna z tematyką konkursu, zaś przedstawiona koncepcja musi być zgodna z faktycznie głoszoną przez danego filozofa (choć dopuszcza się swobodę interpretacyjną).
5. Walory artystyczne pracy są jej dodatkowym atutem, ale tylko o tyle, o ile służą lepszemu wyrażeniu myśli. Nie stanowią odrębnego kryterium oceny, lecz mogą zwiększyć oryginalność pracy (kryterium trzecie).
6. Pomysłowość i oryginalność ma dotyczyć sposobu przeniesienia koncepcji filozoficznej ze sfery językowego dyskursu na przedstawienie graficzne. Pomysłowość i oryginalność samej interpretacji przedstawianej koncepcji nie jest punktowana. 
7. Każdy oceniający niezależnie przyzna każdej pracy pewną ilość punktów według powyższych kryteriów. Następnie liczby punktów przyznane przez różnych oceniających zostaną zsumowane. Zwyciężą te prace, które otrzymają największą liczbę punktów.
8. Istnieje także możliwość przyznania wyróżnień pracom, które nie otrzymały liczby punktów wystarczającej do zwycięstwa, lecz odznaczają się pewnymi walorami szczególnymi. Takie wyróżnienia przyznane mogą być wyłącznie za zgodą wszystkich oceniających. 
9. Praca musi być wykonana samodzielnie. Nie może być ona reprodukcją grafiki znajdującej się w jakiejś publikacji bądź w Internecie.
10. W razie wykrycia plagiatu zgłoszona praca będzie dyskwalifikowana. 

VI. Nagrody
1. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody. Przewiduje się nagrody dla I, II i III miejsca w każdej z trzech kategorii (uczniowie liceum, studenci i doktoranci) oraz ewentualnie wyróżnienia w liczbie zależnej od ilości i jakości przesłanych prac. 
2. Najlepsze prace znajdą się na wystawie pokonkursowej. 

VII. Terminarz
1. Zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 17.07.2016 r.
2. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej 1.09.2016 r. Znajdą się one na stronie internetowej konkursu. 
3. Rozdanie nagród, połączone z dyskusją o tematyce związanej z pytaniem przewodnim konkursu, odbędzie się w drugiej połowie września (dokładny termin zostanie podany później).

VIII. Postanowienia końcowe
1. Regulamin i bieżące informacje o konkursie są dostępne na stronie http://konkurs-filozoficzny.blogspot.com/. W razie wątpliwości pytania należy kierować na adres e-mailowy: konkurs.filozoficzny[at]gmail.com.
2. Konkurs nie jest „grą losową” w rozumieniu ustawy z 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz. U. Nr 68, poz. 341, z późn. zm.).
3. Uczestnik ponosi pełną odpowiedzialność, także materialną, w razie gdyby jego zgłoszenie naruszało prawa osób trzecich.
4. Zgłoszenie do konkursu jest jednoznaczne z przyjęciem warunków regulaminu oraz wyrażeniem zgody na publikację przesłanej pracy i danych osobowych autora.





Patronat

Patronat honorowy nad konkursem sprawują:

           
 
http://www.barbaraskarga.org/

 
 
https://www.facebook.com/ogrodfilozofii/
Fundacja Ogród Filozofii
 

 
http://filozofuj.eu/
 



Organizator