Konkurs na graficzne przedstawienie koncepcji filozoficznej:
Czy rzeczywistość posiada strukturę?
Zapraszamy wszystkich uczniów liceum, studentów i doktorantów do udziału w konkursie na graficzne przedstawienie koncepcji filozoficznej, organizowanego przez Koło Naukowe Studentów Filozofii UJ. Pytanie przewodnie tegorocznej edycji brzmi: Czy rzeczywistość posiada strukturę? Zadanie konkursowe polega na wyborze pewnej koncepcji filozoficznej (może to być cały system, a może to być jakaś pojedyncza idea bądź argument) udzielającej odpowiedzi na to pytanie i przedstawieniu jej w formie graficznej. Należy przy tym podkreślić, że jest to konkurs przede wszystkim filozoficzny, niewymagający zaawansowanych umiejętności artystycznych – oczekujemy raczej prostych środków graficznych, które w przekonujący sposób wyrażą myśli, jakie zwykle staramy się zawrzeć w formie językowej. Wysoki poziom naukowy konkursu jest zapewniony dzięki temu, że oceniający nadesłane prace są pracownikami akademickimi zajmującymi się filozofią i posiadającymi stopień co najmniej doktora.
Na tytułowe pytanie Czy rzeczywistość posiada strukturę? można odpowiedzieć pozytywnie bądź negatywnie. W obu przypadkach pojawiają się dalsze pytania. Jeśli rzeczywistość jest ustrukturyzowana, to w jakich kategoriach należy tę strukturę ująć? Czy ma ona różne poziomy? Czy jest relatywnie prosta, czy też odznacza się nieskończonym bogactwem i złożonością? Czy da się osiągnąć jej pełne poznanie bądź chociaż zbliżyć się do niego? Jeżeli wybierzemy odpowiedź przeczącą, to powstaje pytanie: skąd bierze się wrażenie porządku w świecie? Czy rzutujemy nasze kategorie na to, co samo w sobie jest amorficzne? A może samo postawione pytanie jest z jakichś zasadniczych względów wadliwe? Każda z tych dróg ma swoich przedstawicieli w historii filozofii. Zadaniem uczestników konkursu jest wybór jednej z tych opcji i graficzne zilustrowanie jej konkretyzacji w dorobku któregoś z filozofów. Przedstawienie graficzne jest tu rozumiane szeroko – może to być po prostu grupa słów ułożonych inaczej niż w formę ciągłego tekstu, schemat ukazujący relacje między pojęciami, obraz zawierający symbole lub postaci... Są to oczywiście tylko przykłady, uczestnicy mają tu pełną dowolność.
Konkurs ma kilka celów. Pierwszy z nich to rozwijanie zainteresowań filozoficznych wśród uczniów liceum, studentów i doktorantów. Próba graficznego przedstawienia koncepcji filozoficznych, znanych głównie z ich językowych ujęć, to doskonała okazja do nowego i pogłębionego spojrzenia na nie. Drugi cel to stworzenie płaszczyzny do dyskusji dla przedstawicieli różnych nurtów i tradycji filozoficznych. Temat przewodni konkursu wybrano tak, aby wątki z nim związane można było znaleźć u większości filozofów tworzących zarówno w przeszłości, jak i współcześnie. Trzeci cel to współpraca filozofów z różnych części kraju, co wyraża się w ogólnopolskim zasięgu konkursu. Po czwarte wreszcie, mamy na uwadze popularyzację filozofii wśród osób, które na co dzień się nią nie zajmują. W związku z tym zapraszamy do udziału także osoby studiujące kierunki inne niż filozofia. Planujemy również wystawę najlepszych prac, która będzie dostępna szerszemu gronu odbiorców.
Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny na stronie: http://konkurs-filozoficzny.blogspot.com/. Termin nadsyłania prac mija 17.07.2016 r. Dla laureatów I, II i III miejsca (w trzech kategoriach: uczniowie liceum, studenci, doktoranci) przewidziane są nagrody.
Dalsze informacje: organizator, patronat, regulamin, formularz dla uczestników, terminy, nagrody.
Strona na facebooku: https://www.facebook.com/konkurs.filozofia/
Dalsze informacje: organizator, patronat, regulamin, formularz dla uczestników, terminy, nagrody.
Strona na facebooku: https://www.facebook.com/konkurs.filozofia/